Türkiye'deki Belli Başlı Zeytin Çeşitleri - BLOG - bediahanim
2000 TL ve üzerinde ücretsiz kargo! KAPIDA ÖDEME

12.12.2021

Türkiye'deki Belli Başlı Zeytin ÇeşitleriAyvalık: Edremit körfezinde Küçükkuyu'dan başlayarak Altınova'ya kadar olan kıyı şeridinde yetişir. Dengeli meyve kokusu ve aromasıyla ülkemizin en çok tercih edilen yemeklik zeytinyağını verir. Sofralık yeşil çizik zeytin olarak da kullanılır. 

Memecik: Muğla kökenli bu zeytin çeşidi ülkemizde en çok bulunan zeytin çeşididir. Yağlık ve sofralık olarak değerlendirilir. Muğla'dan başka İzmir ve Aydın illerindeki zeytinliklerde de yoğun olarak görülür. 

Gemlik | Trilye: Ülkemizin en çok rağbet edilen sofralık siyah zeytin çeşidi olup esas olarak Marmara kıyılarında, Gemlik, İznik, Orhangazi civarında yaygındır. Bununla birlikte son yıllarda Antakya'dan Muğla'ya kadar geniş bir alanda yeni kurulan zeytinliklerde de yüksek ekonomik değeri için yetiştirilmektedir. 

Domat: Manisa, Akhisar kökenli bir çeşit olup Ege'nin bir çok yerinde yetiştirilmektedir. İri ve gösterişli taneleri yüzünden sofralık yeşil zeytin amaçlı, özellikle dolgulu zeytin olarak işlenir. 

Tavşan Yüreği: Akdeniz bölgesinde Fethiye'den Silifke'ye kadar geniş bir alanda yetiştirilir. Ülkemizde yetiştirilen en iri taneli zeytinlerdendir. Yeşil ve siyah sofralık olarak değerlendirilir. 

Sarı Ulak: Doğu Akdeniz bölgesinde Tarsus ve Adana civarında yetiştirilir. Siyah ve yeşil sofralık olarak işlenir. Yöresel olarak değerlendirilir. 

Nizip Yağlık: Güneydoğu bölgesinde yetiştirilen bu zeytinin kökeni Nizip ilçesidir. Yüksek yağ verimi nedeniyle  tercih edilir. 

Kilis Yağlık: Kilis kökenli olup Mardin'den Urfa'ya kadar bütün Güneydoğu bölgesinde görülür. Taneleri çok küçük olup salkım biçimindedir. Yüksek yağ verimiyle bilinir. 

Saurani: Hatay'da Altınözü civarında yetiştirilir. Taneleri küçüktür, yağ veriminin yüksekliği ile bilinir.